www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Cerkiew p.w. św. Paraskewy w Radrużu na liście UNESCO?

Trwają właśnie starania o wpisanie zabytkowej, XVI wiecznej cerkwi p.w. św. Paraskewy w Radrużu na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to jedna z najstarszych (1583r.) i najokazalszych cerkiewnych budowli drewnianych w Polsce i na świecie.

Radruż - cerkiew p.w. św. Paraskewy

O tym czy radruska cerkiew znajdzie się na liście zabytków UNESCO dowiemy się pod koniec roku. O wpisie na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa na corocznej sesji. Zdaniem konserwatora zabytków cerkiew ma największe szanse spośród kilku tego typu obiektów ubiegających się o wpis z terenu podkarpacia.

Oprócz tego na terenie i w sąsiedztwie cerkwi Muzeum Kresów w Lubaczowie planuje utworzenie kompleksu muzealnego z mulitmedialną wystawą kultury ziemi lubaczowskiej. W tym celu samorząd gminy Horyniec-Zdrój przekazał już Muzeum teren niezbędny do realizacji projektu. Wkrótce mają ruszyć pierwsze działania.

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: komentarzy

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html