www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Co przyniesie nam niż genueński

W ostatnich dniach w mediach i serwisach meteorologicznych pojawiło się sporo ostrzeżeń o nadchodzącym niżu genueńskim, który spowoduje załamanie pogody, a więc w ciągu najbliższych dni czekają nas spadki temperatury, wiatr i ulewne deszcze. Jeśli wierzyć prognozom, padać może przez najbliższe dwa tygodnie, nawet nieprzerwanie przez kilkadziesiąt godzin. To właśnie niże genueńskie były przyczyną powodzi na Podkarpaciu w ubiegłych latach.

IMGW informuje, iż od środy mieszkańcy Podkarpacia powinni się przygotować na obfite opady deszczu i silny wiatr, a w zlewniach Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa podkarpackiego, prognozowany jest wzrost poziomu wody i możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych. Może do tego dojść już we czwartek.

Powód do większego niepokoju mogą mieć mieszkańcy terenów, przez które przepływają większe rzeki. Natomiast w Horyńcu-Zdroju deszcz i wiatr już odczuwamy. W wypadku długotrwałych opadów i problemów z odpływem wody z rzek położonych niżej (Lubaczówka, San) istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia Gliniańca i mniejszych cieków oraz podtopienia najbliższych, nisko położonych terenów przy ulicach Myśliwskiej i Armii Krajowej.

W ubiegłych latach zdarzały się już takie sytuacje, ale w większości przypadków były związane z gwałtownymi roztopami, rzadziej z ulewami czy gradobiciem. Jednak wówczas woda nie wyrządziła większych szkód.

Film z roztopów w 2007 roku (wąwóz przy osiedlu Dąbrowskiego):

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: komentarzy

jolka |

No i przyniosl

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html