www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Czy grozi nam tornado?

Po miesiącu tropikalnych upałów pogoda wreszcie pozwala nam odetchnąć zmieniając się na bardziej znośną dla naszych, nieprzywykłych jeszcze do takiej aury organizmów. Okresy bardzo wysokich temperatur w czasie letnich miesięcy obserwujemy już od kilku lat - można, więc już mówić o cykliczności występowania takich zjawisk. Niestety w naszym klimacie upały wiążą się z innymi, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi jakimi są gwałtowne burze, gradobicia i trąby powietrzne zwane też tornadami.

Wbrew pozorom niszczycielskie trąby nie są nowym zjawiskiem w Polsce. Najsilniejszą odnotowano 20 lipca 1931 roku w okolicach Lublina. Prędkość wiatru przekraczała wówczas 369 km/h. Wiatr zniszczył budynki o murach grubych na 50 centymetrów, poprzewracał stojące na szynach kolejowych załadowane wagony towarowe i powyginał żelazne konstrukcje. W ostatnich kilku latach zjawiska te nasiliły się, a w niektórych częściach kraju są na tyle częste, że określa się je Polską Aleją Tornad. Aleja przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie, mazowieckie , kujawsko- pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Choć nasz region znajduje się poza tym umownym obszarem, nie oznacza to, że tutaj zjawiska te w przeszłości nie występowały.

Na początku lat 80., najsilniejsza jak dotąd trąba powietrzna siała spustoszenie w okolicach Horyńca. Wiatr wyrywał drzewa, zrywał dachy z domów i budynków gospodarczych. Lej tornada przeszedł północną stroną Horyńca, gdzie dokonał największych zniszczeń wyłamując znaczną połać lasu Puchary.
Kolejna trąba przeszła w okolicach Dziewięcierza w czerwcu 1997 roku również dokonując znacznych zniszczeń drzewostanu.

Jak widać, na naszym terenie zjawiska te nie są częste, jednak mogą wystąpić. Niestety nie wynaleziono jeszcze metody pozwalającej precyzyjnie przewidzieć uderzenie tornada, więc trudno się przed tym skutecznie zabezpieczyć. Jedyne, co możemy to stosować się do porad dotyczących zachowania się w wypadku wystąpienia trąby powietrznej. Polecamy strony:

http://interia360.pl/artykul/jak-chronic-sie-przed-tornadem,12700

http://www.tipy.pl/artykul_4523,co-robic-podczas-tornada.html

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 2 komentarzy

MoSzczaNica |

Nie napisaliscie o trąbie w okolicach Brusna co zrobiła piękną przecinkę lasu gdzieś w 2004 a może 2005 - coś koło tego.

44 |

tornado nadchodzi

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html