www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Czy powinniśmy obawiać się TIR-ów?

Perspektywa otwarcia w tym roku leżącego w naszej gminie, końcowego odcinka drogi wojewódzkiej 867 Sieniawa – Hrebenne, wywołuje szereg obaw o możliwość potencjalnego zwiększenia ruchu kołowego, a szczególnie częstszego przejazdu aut ciężarowych, tzw. TIR-ów przez Horyniec – Zdrój. Znaczne nasilenie ruchu oprócz oczywistego wzrostu zagrożeń drogowych mogłoby wpłynąć niekorzystnie na ważne walory środowiskowe, z których od lat słynie uzdrowisko i najbliższa okolica. Co mogliby zyskać ci, którzy zdecydują się zmienić trasę przejazdu skręcając w kierunku Horyńca?

Prolem dotyczy przede wszystkim aut jadących do przejścia w Hrebennem ponieważ te podążające w kierunku Warszawy i Lublina jadą innymi trasami lub kierują się do wjazdu na E17 w Bełżcu. Jedyne miejsce, w którym mogą skręcić w skrótową trasę auta jadące z północy i zachodu, (kierunków, na których panuje największy ruch ciężarowy) to rozjazd dróg 865 i 867 w Oleszycach.

 

Porównując odległości od tego miejsca do przejścia granicznego w Hrebennem:
- trasa dotychczasowa: Oleszyce – Cieszanów – Hrebenne: 57km
- trasa skrótowa: Oleszyce – Horyniec – Hrebenne: 52km.

Zysk jest więc niewielki i wynosi tylko 5km. Odległość to jednak nie wszystko, gdyż równie duży wpływ na czas i koszt przejazdu ma stan nawierzchni i inne "udogodnienia" z jakimi przyjdzie się zmierzyć kierowcy na obydwu trasach. Na drodze Oleszyce – Horyniec – Hrebenne jezdnia na całej długości od lat nie była naprawiana nową warstwą asfaltu tylko doraźnie łatana, najczęściej żwirem polewanym smołą - stąd mnóstwo nierówności i nowych dziur po każdej zimie. Wyjątek to kilka kilometrów nowego odcinka przed Hrebennem. Nieco ponad 10 km początkowego odcinka trasy prowadzi po względnie płaskim terenie, ale dalej jest już coraz bardziej faliście; od zjazdu w Baszni przez podjazdy i zjazdy przed Podemszczyzną, długi podjazd pod Dziewięcierz i Werchratę. Na trasie znajduje się również duża ilość niebezpiecznych i wąskich zakrętów (szczególnie odcinek Dziewięcierz - Werchrata) oraz 4 kiepskiej jakości przejazdy kolejowe.

Trasa Oleszyce – Cieszanów – Hrebenne wypada znacznie korzystniej. W ostatnich latach położono na niej sporo nowej nawierzchni włączając najbardziej oczekiwany remont odcinka Narol – Bełżec. Jedynie fragment pomiędzy Cieszanowem a Płazowem oczekuje na remont lecz jego stan pozwala na względnie bezstresowy przejazd. Również rzeźba terenu i poprowadzenie trasy jest znacznie korzystniejsze, poza jednym, długim podjazdem i zjazdem z Płazowskiej Góry nie ma na trasie znacznych wzniesień, zjazdów oraz większej ilości niebezpiecznych zakrętów. Przeprawa przez dwa odremontowane przejazdy kolejowe w Bełżcu jest też prawie niewyczuwalna. Natomiast jadący „skrótem” przez Horyniec muszą jeszcze przejechać wąskim fragmentem drogi przez Siedliska (końcowy odcinek prowadzący bezpośrednio na E17, omijający wieś nie jest jeszcze zbudowany) i pokonać „slimak” w Hrebennem aby ustawić się na końcu kolejki ciężarówek, która często zaczyna się kilka km przed przejściem czyli de facto zaoszczędzone 5 km trzeba będzie tutaj często stracić.

Jakie będą ostatecznie decyzje samych kierowców okaże się dopiero po otwarciu trasy. Powyższa analiza pozwala mieć jednak nadzieje, że nie powinni oni masowo jeździć przez Horyniec bo się to zwyczajnie nie opłaci.

Poniżej kilka zdjęć odcinka drogi 867 w budowie pomiędzy Prusiem a Siedliskami Tomaszowskimi.

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 4 komentarzy

Grzegorz |

GPS tutaj narozrabia najbardziej, będzie podobnie na siłę kierował ludzi przez Horyniec, jak przez drogę Łówcza - Brusno...

ferdek |

Na początku pewnie tak ale ludzie szybko się uczą. Poza tym nie ma chyba zawodowego kierowcy bez CB - skarbnicy informacji o takich skrótach.

ted |

Nie bedzie tak zle,trasa przez Horyniec moze jest krotsza ale czas przejazdu chyba wiekszy a Tir-om o czas chodzi

Marian |

Od dawna cieszyłem się z tego że budowa drogi tak się ślimaczy , to tragedia dla Horyńca . Nic z tego pożytecznego nie będzie a raczej same kłopoty.Przejazd przez Horyniec dużych samochodów już obecnie jest bardzo uciążliwe , droga przebiega przez całą naszą miejscowośc a na obwodnicę nie ma co liczyc , może przyszłym stuleciu ? Z czego tak się cieszycie ???

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html