www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

170 lat teatru w Horyńcu

Z okazji 170- lecia Teatru w Horyńcu ukazała się ciekawa publikacja poświęcona organizowanej od 1976 roku Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju, autorstwa pana Mariana Szymańskiego, jednego z inicjatorów i współorganizatorów pierwszych Biesiad.

Pani Agata Nesterak we wstępie do publikacji napisała:

"Sto siedemdziesiąt lat teatru w Horyńcu i 40-lecie Biesiad Teatralnych to z pewnością okazja do pogłębionej refleksji o  życiu teatralnym małej miejscowości, a jednak znanej w całym kraju. Pan Marian Szymański zabiera nas w krótką, ale istotną w odniesieniu do podjętej tematyki, podróż po meandrach historii Horyńca i sceny dworskiej w tej miejscowości i w Polsce.

Autor szczególnie podkreśla doniosłość budowy odrębnego budynku teatralnego przez książąt Ponińskich w XIX w. W dalszej części śledzimy losy teatru, jego zniszczenia i restaurację. Obszernie przedstawiona jest odbudowa budynku po II wojnie światowej. Czytelnik usłyszy głos tych mieszkańców Horyńca, którzy pracowali przy dźwiganiu z ruin tego klasycystycznego budynku, a nawet pozna kosztorys inwestycji.

Najważniejszą częścią publikacji jest historia Biesiad Teatralnych, czyli imprez organizowanych od 1976 r., które są wizytówką kulturalną i nie tylko Horyńca-Zdroju.

Czy pomysłodawcy przed ponad czterdziestu laty wierzyli, że ich idea swoistegoświęta teatrów amatorskich, ale ocenianych przez mistrzów sztuki teatralnej, przetrwa mimo wielu początkowych trudności, wejdzie w trzecie tysiąclecie i nie zabraknie na niej ani aktorów, ani widzów? Czytając zamieszczone przez autora wspomnienia, zapiski kronikarskie, wypowiedzi biesiadników, fragmenty artykułów prasowych, odczujemy atmosferę siermiężnych gospodarczo, ale jakże entuzjastycznych duchowo lat 70. i 80. minionego wieku. A gdy jeszcze obejrzymy zdjęcia, przeniesiemy się wspomnieniami w tamte czasy. Młodsi będą mieli okazję wyobrazić sobie początki Biesiady.

W pracy wymienieni są wszyscy laureaci Konfrontacji Teatralnych Zespołów Małych Form, można się przekonać naocznie, korzystając z dobrodziejstw Internetu, jak wiele spośród biesiadników do dziś związanych jest z Melpomeną. Autor wypisał także składy osobowe jury poszczególnych przeglądów, a czytelnik może zastygnąć z wrażenia, mając przed oczyma ich wybitne dla sztuki nazwiska.

Książka Pana Szymańskiego łączy w sobie historię i teraźniejszość, pozwala rozsmakować się w atmosferze Biesiady, a przede wszystkim wyraża szacunek dla tych, którzy wymyślili koncepcję tej imprezy, tworzyli ją bez względu na okoliczności polityczne, trudności gospodarcze i aurę za oknem, może czasem po omacku, ale skutecznie, zgodnie z paradoksalnym wpisem uczestników jednej z Biesiad: Nie zajdzie daleko ten, kto z góry wie, dokąd ma iść. W podsumowaniu pojawia się jakże ważne pytanie o sens horynieckich przeglądów teatralnych, o korzyści dla Horyńca. Czy takie były? Odpowiedzią niech przewrotnie będzie inne pytanie: czy wyobrazić sobie można Horyniec-Zdrój bez Biesiady?"

---------------------------------------------------

Publikacja wydana została na zlecenie Wójta Gminy Horyniec-Zdrój.

 

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html