www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Ikonostas powróci do Radruża

Muzeum Kresów w Lubaczowie ogłosiło 4.07.2012r. przetarg na konserwację ikonostasu z zabytkowej cerkwi p.w. św. Paraskewy w Radrużu, składającego się z 49 jednostek inwentarzowych. Celem prac jest przede wszystkim przywrócenie obiektowi jego autorskiego opracowania malarskiego.

W 1964 roku ikonostas został rozmontowany i przewieziony z Radruża do składnicy zabytków ruchomych w Łańcucie, gdzie do niedawna był przechowywany. Obecnie zabytek znajduje się w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zawiera ikony w architektonicznych obramieniach, tworzące w ikonostasie rzędy o tematyce religijnej: rząd Pięćdziesiątnicy, rząd Prazdników, rząd Deesis, rząd proroków i królów starotestamentowych, ikonę Panagia, a w zwieńczeniu – Ukrzyżowanie.

Prace renowacyjne potrwają do 31.10.2012 r. Po zabiegach konserwatorskich obiekt ma powrócić do cerkwi w Radrużu.

 

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 2 komentarzy

Stefan |

Całe szczęście że gmina przekazała cerkiew w zarząd muzeum - przynajmniej coś się dzieje. Szkoda tylko że brakuje tych 800 metrów drogi do Raduża...

Jarek |

Szkoda też, że ktoś nieprawidłowo złożył ikonostas i w rzędzie namiestnym zamienił Św. Paraskiewę ze Św. Mikołajem. Ewidentny brak znajomości kanonu budowy ikonostasu w Muzeum w Lubaczowie? Jakoś w to nie wierzę ale w cerkwi brak informacji czemu ten kanon naruszono.

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html