www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Komunalizacja "Uzdrowiska Horyniec" stała się faktem

"Uzdrowisko Horyniec" jest ósmym skomunalizowanym uzdrowiskiem i drugim po uzdrowisku w Rymanowie, które trafiło w ręce samorządu podkarpackiego. Komunalizacja ma ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności, a jednocześnie odpowiednio przeprowadzona, wpływa na rozwój i podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Jestem przekonany, że nowy właściciel dołoży wszelkich starań i zapewni uzdrowisku dalszy rozwój – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu podczas uroczystości przekazania udziałów Uzdrowiska Horyniec na rzecz samorządu województwa podkarpackiego.Umowa komunalizacyjna Uzdrowiska Horyniec zakłada przejęcie przez województwo podkarpackie 100 proc. udziałów.Podkarpacki samorząd zobowiązał się, że w ciągu pięciu lat, przy wsparciu funduszy unijnych, zainwestuje w uzdrowisko ponad 50 mln zł oraz poszerzy ofertę świadczonych przez spółkę usług.-

Te pieniądze z pewnością będą pracowały z korzyścią dla regionu, dadzą impuls do rozwoju. Doświadczenia poprzednich lat pokazały pozytywny wpływ komunalizacji, która przyczynia się do pobudzenia lokalnego rynku pracy i przedsiębiorczości – powiedział Zdzisław Gawlik.Uzdrowisko Horyniec jest kompleksem obiektów sanatoryjnych. Spółka prowadzi działalność usługową w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej, stosując w leczeniu własne surowce: borowinę oraz wodę siarczkowo – siarkowodorową.Od 2012 r. Skarb Państwa w ręce samorządów przekazał nieodpłatnie uzdrowiska w Ciechocinku, Kołobrzegu, Świnoujściu, Busku-Zdroju, Rymanowie, Lądku-Długopolu oraz Szczawnie-Jedlinie.MSP kończy prace nad rozszerzeniem listy spółek, które będą mogły trafić do samorządów. Nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji zakłada przekazywanie na rzecz samorządów spółek, które powstały w trybie innym niż komercjalizacja. Nowelizację przyjęła już Rada Ministrów, a wkrótce zajmie się nią Sejm.

Czytaj więcej na oficjalnej stronie Ministerstwa Skarbu Państwa    i  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 2 komentarzy

Sebastian |

Uważam, że jakakolwiek komunalizacja czy prywatyzacja to błąd. Oddanie czegokolwiek w ręce władzy czy samorządów jest nierozsądne i nierozważne z ekonomicznego punktu widzenia.
Wpaja nam się myślenie socjalistyczne, a uzdrowiska powinny być w pełni prywatne i nikt nie powinien się - np. poprzez podatki - do tego dokładać.
50 mln z funduszy unijnych? - pracuję w funduszach od kilku lat, krótką mówiąc, to jeden z najłatwiejszych źródeł trzepania kasy ;)

Jórek |

Trochę niejasne pierwsze zdanie w stosunku do dalszego tekstu ale po części zgodziłbym się z przedmówcą odnośnie dokładania z podatków do takich instytucji bo świetnie radzą sobie i bez tego. Socjalizm? Czy przeciętnemu człowiekowi aby nie marzy się powrót dawnego systemu ("...niech wróci komuna i tania kiełbasa, pół litra na głowę i piwo na kaca...")?

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html