www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Nowa książka Biskupa z Horyńca-Zdroju

"Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992" to tytuł najnowszej książki autorstwa Ks. Bp. dr. Mariusza Leszczyńskiego, administratora Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992
Okładka książki

Monografia dotyczy archidiecezji w Lubaczowie, terytorium wyodrębnionego z przedwojennej archidiecezji lwowskiej. Dzieje tej w okresie PRL najmniejszej terytorialnie (ok.1810 km2) jednostki kościelnej zakończyły się 25 marca 1992 r., kiedy papież Jan Paweł II włączył ją do nowo utworzonej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

"Dzieje polskiej części archidiecezji lwowskiej, tzw. archidiecezji w Lubaczowie, świadczą o tym, że Kościół w Polsce, który przez kilka powojennych dziesięcioleci musiał funkcjonować w państwie komunistycznym, potrafił skutecznie realizować swoją misję i egzekwować przysługujące mu prawa. System totalitarny nie zniszczył Kościoła. Nie powiodły się też próby podporządkowania go władzy państwowej i skompromitowania w oczach społeczeństwa. Mimo rozlicznych represji oraz nieustannego paraliżowania jego działalności administracyjnej i duszpasterskiej przez komunistyczny system prawny, Kościół wyszedł z tej konfrontacji zwycięsko."

Bp Mariusz Leszczyński - fragment zakończenia książki

Dane katalogowe:
Tytuł: Archidiecezja Lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992
Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe KUL
Ilość stron: 458
Oprawa: twarda
Wymiar: 180x245 mm
ISBN: 978-83-7306-526-0
2

 

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html