www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Radruż obok Etny i pustyni Namib

16 drewnianych cerkwi polskiego i ukraińskiego regionu Karpat zostało wpisanych w piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w czasie posiedzenia komitetu, które odbyło się w piątek. Do niespełna tysiąca takich obiektów na świecie dodano też dzisiaj Etnę, pustynię Namib, rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku.

Na liście wpisanych obiektów znalazła się również cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu.

Wspólne polsko-ukraińskie starania

Cerkwie zlokalizowane są w północnej strefie Karpat Zachodnich. Najstarsze pochodzą z końca XV i początku XVI wieku i stanowią wspaniałe przykłady kultury łemkowskiej i bojkowskiej. Cerkiew w Turzańsku wciąż jest użytkowana przez społeczność łemkowską.

Drewniane budownictwo cerkiewne w obszarze polskich i ukraińskich Karpat od drewnianego budownictwa sakralnego pozostałej części Europy wyróżnia różnorodność form i typów, doskonałość ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmienność stylistyczna.

- Zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa narodowego są bardzo ważnym czynnikiem polityki rozwoju państwa. Dlatego właśnie strona polska i ukraińska od 2009 roku prowadziły starania o to, by drewniane cerkwie znalazły się na prestiżowej liście UNESCO. Efektem tej współpracy jest sukces, jakim jest ich docenienie przez międzynarodową społeczność. Dzięki temu te niezwykle cenne obiekty zyskają dodatkową promocję - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Cerkwie dołączyły do 13. innych polskich zabytków

Obecnie, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - oprócz wpisanych w piątek drewnianych cerkwi z polskiego regionu Karpat - znajdują się następujące obiekty z terenów Polski: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz Birkenau, Puszcza Białowieska, Hala Stulecia we Wrocławiu, historyczne centrum Krakowa, historyczne centrum Warszawy, manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, kościoły drewniane południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno, Sękowa, Haczów, Lipnica Murowana, kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Kopalnia Soli w Wieliczce, miasto średniowieczne w Toruniu, Park Mużakowski, stare miasto w Zamościu, zamek krzyżacki w Malborku.

Drewniane cerkwie obok Etny i pustyni Namib

Decyzję o wpisaniu cerkwi na listę podjęto na 37. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która trwa w Phnom Penh w Kambodży. To pierwszy wpis polskich zabytków na listę UNESCO od siedmiu lat - ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.

UNESCO wpisała w piątek na listę światowego dziedzictwa również sycylijską Etnę, nazywaną "jednym z najbardziej symbolicznych i najaktywniejszych wulkanów na świecie".

Na liście znalazły się ponadto: pustynia Namib w Namibii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego - pierwszy obiekt przyrody w tym kraju, który stał się częścią światowego dziedzictwa oraz rezerwat biosfery El Pinacate i pustynia Altar w Meksyku.

Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży, trwającym od czwartku, rozpatrzy włączenie 31 obiektów przyrody i kultury na listę światowego dziedzictwa. Obecnie znajdują się na tej liście 962 obiekty ze 157 krajów.

źródło: tvn24.pl

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 5 komentarzy

ck |

Cerkiew w Radrużu doceniona !
Chciałabym pogratulować właścicielowi obiektu, bo okoliczni obywatele chyba nie tryskają entuzjazmem.

ck |

Przepraszam, nie przedstawiłam się - bynajmniej nie podkarpatka.

Podkarpianin |

Dlaczego uważasz że nie tryskają entuzjazmem?

ck |

Informacja o wpisie na listę pochodzi z 21 czerwca. Nikt do 26 czerwca tej informacji nie skomentował, czyli informacja przeszła bez echa.
Więc gdzie entuzjazm?

jasiek |

A co tu komentować? Jest dobrze!

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html