www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Święto Trzech Króli

Dziś Święto Objawienia Pańskiego zwane potocznie Świętem Trzech Króli. To jedno z trzech największych świąt katolickich, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również w obrządku prawosławnym.
Ewangelia św. Mateusza opisuje, że Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: Kacper-kadzidło symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Pokłon Trzech Króli - obraz Gentile da Fabriano z 1423 r.

Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy (władze PRL zniosły święto Trzech Króli w 1960r.), od 2011 roku jest to w Polsce znowu święto państwowe i dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

W tym dniu tradycyjnie święci się kadzidło, wodę i kredę. Na drzwiach wejściowych domach katolickich zapisuje się litery: C+M+B oraz datę bieżącego roku, co stanowi skrót od łacińskiej inskrypcji: Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Niektórzy interpretują ten skrót jako pierwsze litery imion Trzech Króli.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Wpierw były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania Jasełek zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

W Polsce Jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej  „przedstawienia o Bożym Narodzeniu”, ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób.
Od 2009 roku w większych miastach można uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli, który jest organizowany oddolnie przez mieszkańców miast, przy patronacie miejscowych biskupów i władz miast i województw.
Orszak prowadzą aktorzy - Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje, świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele i żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie.

Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących Dobrą i Radosną Nowinę o narodzeniu Jezusa. W trakcie wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

W 2013 roku organizowane są w 97 miastach w Polsce i na świecie. Najbliżej w Tomaszowie Lubelskim, Jarosławiu i Rzeszowie. Ubiegłoroczny Orszak Trzech Króli w Jarosławiu zgromadził ponad 30 tyś uczestników!

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html