www.horyniec.net > Wiadomości > Wiadomość

Zabytkowa cerkiew w Nowym Bruśnie przestanie być ruiną

Cerkiew w Nowym Bruśnie (gm. Horyniec-Zdrój), znajdująca się od lat w bardzo złym stanie ma szansę na gruntowny remont. Muzeum Kresów w Lubaczowie posiada gotowy projekt renowacji cerkwi wraz z dokumentacją i inwentaryzacją. Muzeum udało się również zdobyć środki finansowe w wysokości 100 tys. zł od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, które pozwolą jeszcze w tym roku rozpocząć remont obiektu.

Cerkiew w Nowym Bruśnie

Pierwszy etap prac obejmie renowację sanktuarium i prawdopodobnie rozpocznie się mniej więcej za dwa miesiące. Dalsze  etapy będą realizowane w miarę pozyskiwania kolejnych środków finansowych.
Pozostaje się cieszyć, iż ten cenny zabytek - dzięki staraniom Muzeum Kresów w Lubaczowie - zostanie ocalony.

Powojenne dzieje cerkwi były bowiem bardzo trudne. Po roku 1947 cerkiew została przejęta na własność Skarbu Państwa, co w efekcie doprowadziło do jej całkowitej dewastacji. Dlatego też w 1980 roku ówczesny Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu wnioskował o skreślenie cerkwi ze spisu zabytków, czyli właściwie o jej rozebranie, uzasadniając swoje stanowisko szczególnym zagrożeniem zrujnowanej budowli dla bezpieczeństwa miejscowej ludności. Pomimo tego, za staraniem kolejnego konserwatora w 12 czerwca 1987 roku, ze względu na unikalne walory obiektu, wpisano cerkiew do rejestru zabytków. Na początku lat 90. XX w. rozpoczęto remont kapitalny, który wkrótce został przerwany. W celu zapobieżenia postępującej destrukcji drewnianej struktury cerkwi, w 2000 roku podjęto prace budowlane w ramach remontu zastępczego (odtworzenie kopuły nad sanktuarium w celu nakrycia cerkwi).  W 2002 roku przeprowadzono kolejne prace zabezpieczające.

Zobacz cerkiew w Nowym Bruśnie w serwisie atrakcje.horyniec.net

Źródło: Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz materiały własne Redakcji

Poinformuj znajomych:

Dyskusje: 3 komentarzy

Maria |

Chciałoby się powiedzieć - nareszcie!

rak |

No i jak się okazało Starosta nie dał pieniędzy na wkład własny Muzeum i nic się nie będzie działo, przynajmniej w tym roku. Widać są inne priorytety

Bohun |

Na pohybel peesel!

Dodaj komentarz

Oświadczenie Użytkownika

Wysyłając formularz przyciskiem "Wyślij komentarz" oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem serwisu www.horyniec.net dostępnym pod adresem www.horyniec.net/regulamin.html